Kısaca buffer sorunu nedir?

Tamponlama, farklı teknoloji türlerinde çeşitli tanımlar anlamına gelse de, burada onu IPTV akışı alanında açıklıyoruz. Genel olarak, canlı bir akışı izlerken görüntünün bazen durduğu ve devam ettiği anlamına gelir. Bu sorun, arabelleğe alma olarak adlandırılıyor. Arabellekleme, bilgisayarınızdaki farklı görevleri hızlandırır.

Arabelleğe alma, video akışı yaparken gecikmeyi önleyebilir veya masaüstü bilgisayarınızda grafik yoğun bir video oyunu oynarken yavaş performansı önleyebilir. Arabelleğe alma, verilerin “arabellek” olarak bilinen belirli bir bellek alanına önceden yüklenmesini içerir, böylece verilere GPU veya CPU üzerinden daha hızlı erişilebilir.

Arabelleğe almanın altında yatan nedeni teşhis etmek zor bir iş olsa da, arabelleğe almaya neden olabilecek olası faktörler bu makalede açıklanmıştır.

Niçin Ara Belleğe Alınır?

İnternet hızı
Akışın kalitesine bağlı olarak, İnternet bağlantınızın karşılaması gereken minimum bir hız vardır. Aksi halde kalitesizlik ve sık kesintilerle karşılaşma olasılığı yüksektir.

Ev ağı
Kablosuz yönlendiriciler, aynı anda birkaç cihaz bağlandığında genellikle hızlı bir şekilde aşırı yüklenir. Bu, akış için gereken bant genişliğini azaltacak ve kesintilere neden olacaktır. Bu durumda, yoğun trafik yüklerini kaldırabilecek bir yönlendiricinizin olması gerekir.

CPU kullanımı
Genellikle gözden kaçan bir husus, internete bağlı cihazınızda gerçekleşen faaliyettir. Videoları İnternet üzerinden izlemek, bilgi işlem kaynaklarını kullanır. Bu nedenle, sisteminizin arka planında çalışan çok sayıda programınız varsa, bu videonuzun düzgün oynatılmasıyla ilgili bazı sorunlara neden olabilir. Video oynatmada sorun yaşıyorsanız, başka bir iyi uygulama da kullanmadığınız tüm web sayfalarını ve programları kapatmak olacaktır.

Akış Sağlayıcı Aşırı Yüklemesi
Sağlayıcıların sunucuları üzerinden akış istekleri başa çıkabileceklerinden daha yüksek olursa, videonun cihazınıza aktarımını geciktirir ve son olarak akışın duraklatılmasına veya arabelleğe alınmasına neden olur. Bu durumda, sağlayıcıların içeriğine yönelik taleplerin yavaşlamasını beklemek dışında kullanıcılar tarafından hiçbir şey yapılamaz.

Arabelleğe Alma Nasıl Önlenir

Arabelleğe almanın temel nedenleri 3 ana bölümde kategorize edilebilir: İnternet hızı, donanım işlemcisi ve IPTV’nin akışının sağlandığı sunucu. İnternet indirme hızındaki dalgalanma ara belleğe almaya neden olacaktır. Ayrıca, TV’niz veya ortam kutunuz yüksek kaliteli giriş akışlarını (örneğin HD kanalları) işleyemiyorsa, bu arabelleğe almaya neden olabilir.

Son olarak, IPTV sağlayıcılarının sunucuları, kullanıcılar tarafından aşırı akışın bir sonucu olarak aşırı yüklendiğinde, bu da arabelleğe almaya neden olacaktır. Ayrıca, VLC, KODI medya oynatıcıları veya bir Smart TV uygulaması kullanıyorsanız, arabelleğe alma miktarını azaltmak için bağlantınızda ince ayar yapabileceğiniz yolları araştırabilirsiniz.

Hala video izleme konusunda sorun yaşıyorsanız etkiyi en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.
Bazı video sağlayıcılarda videoyu başlatabilir, duraklatabilir ve bekleyebilirsiniz.

Bu, videonun biraz önceden indirilmesine izin verir, böylece daha uzun bir kesintisiz süre yakalayıp izlemesine izin verebilirsiniz.

  • Lütfen tüm arabelleğe alma sorunlarının% 99’unun internet hızı ve veri paketi kaybı ile ilgili olduğunu unutmayın; bu, ISS’yi değiştirmek dışında hiçbir şey yapamazsınız.
Go Top