VLC Websitesinde şu yazmaktadır.
“VLC, özgür ve açık kaynak kodlu, platformlar arası, bir ortam oynatıcı ve çatıdır. Çeşitli DVD, Ses CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyaları ve akış protokollerini oynatabilir.”

VLC ile açamayacağınız ortam dosyası yok diyebiliriz. Indirme alanındada gördüğünüz gibi bir çok platformda çalışmaktadır. Burada WINDOWS bilgisayar için anlatsakta MAC veya LINUX için de kullanablirsiniz. Sadece kurulum aşaması farklı olacaktır.

Öncelikle bilgisayarımızdan VLC Resmi sitesine girelim Lütfen aşağıdaki adrese tıklayın https://www.videolan.org/vlc/index.tr.html bilgisayarınızın yapısına göre 64 bit, 32 bit, MacOS, Linux seçeneklerinden birini seçip programı bilgisayarınıza indirin ve kurulumu başlatın. Kurulum bittiğinde aşağıdakine benzer bir ekran göreceksiniz.

VLC Programına m3u url linki veya tek link girmek için ayni şekilde Ortam ->Ağ akışı Aç Kısmına geliyoruz

Aşağıdaki ekranda m3u url linkimizi ekleyeceğimiz ekranı görüyoruz. Tek kanal linki veya m3u url adresimizi yapıştırıyoruz

Kanal listemiz yüklendi. Liste kısmını göremezseniz Ctrl+L tuşlarına basabilirsiniz veya Görünüm -> Oynatma listesi Menüsünden açabilirsiniz.

Önemli: Her seferinde bu linki girmek istemiyorsanız m3u url linkinizi internet tarayıcınıza yapıştırıp m3u dosyası olarak indirebilirsiniz. Bu şekilde dosyayı indirmeniz vlc ile çalıştırmanızı sağlar fakat yeni gelen güncellemeleri alamazsınız. Yapmanız gereken bu indirdiğiniz dosyayı notpat veya notpad+ gibi bir Editör de açıp tüm içerigi silip sadece size verdiğimiz m3u url adresinizi yapıştırıp kaydetmeniz yeterli olacaktır. Dosyayı her açtığınızda VLC içerideki linki okuyup listenizi yeniden indirecektir ve böylece her açtığınızda listeniz kesinlikle güncel olacaktır.

Go Top